5

שלושה ימים לאחר הניתוח כבר עליתי וירדתי במדרגות מלאכותיות בבית החולים ללא עזרה. קמתי וצעדתי מקצה אחד של החדר אל קצהו השני. התקשיתי להאמין, אבל הייתה לי את יכולת התנועה הזאת. הכאב נעלם

חפש רופא

חפש רופא כדי לקבל מידע על אפשרויות הטיפול. עוד »

שאלות נפוצות על כאבים בגב וברגליים ועל הפתרון של המערכת ™TOPS

ש: על איזה איזור של עמוד השדרה משפיעה היצרות תעלת השדרה ?

ת: היצרות תעלת השדרה היא מחלה ניוונית הדרגתית שמשפיעה על עמוד השדרה לכל אורכו. היא פוגעת בדרך כלל בגב התחתון, אזור הנקרא עמוד השדרה המותני, ומלווה בכאבים הקורנים לרגלים ולישבן.

חזרה להתחלה

ש: מהו הטיפול בהיצרות תעלת עמוד השדרה המותני ?

ת: הטיפול בהיצרות תעלת השדרה משתנה בהתאם לחומרת המחלה. בדרך כלל, הרופא יירשום 6 חודשים של טיפולים שמרניים. טיפול שמרני יכול להיות שילוב של מנוחה, תרופות מרשם וללא מרשם, דיקור סיני ופעילות גופנית המבוססת על מתיחות. אם הטיפול לא מוביל להקלה בכאבים, ייתכן שהרופא יפנה לסוגים שונים של ניתוחים, החל בהרחבת תעלת השדרה וכלה בהרחבת תעלת השדרה ולאחריה השתלת מבנה מכני כדי לייצב מחדש את עמוד השדרה.

חזרה להתחלה

ש: מהו התקן הטיפולי להרחבת תעלת השדרה המותנית?

ת: לא קיים תקן טיפולי להרחבת תעלת השדרה. אך מטרתם של כל סוגי הניתוחים המיועדים להרחבת תעלת השדרה זהה, להעלים את הכאבים מבלי לפגוע ביציבות השלד של המטופל. כאבי גב ורגליים עלולים להיגרם על-ידי חלקים של הדיסקים של עמוד השדרה, חלקי עצם כגון קשת החוליה ומפרקי החוליות או רקמות רכות הלוחצים על העצבים, במהלך הניתוח להרחבת תעלת השדרה מוסרים חלקי החוליות שלוחצים על העצבים. הרחבת תעלת השדרה מקלה על הכאבים על-ידי כך שהיא משחררת את הלחץ שבו נתונים שורשי העצב.

חזרה להתחלה

ש: מהם סוגי הניתוחים להרחבת תעלת השדרה המותנית?

ת: הליך הניתוח להרחבת תעלת השדרה מוכתב על-ידי המיקום וחומרת הלחץ על העצב. ייתכן שלחץ ממוקד שנגרם על-ידי רקמה רכה או דיסק שהגישה אליהם קלה יטופל באמצעות אנדוסקופיה תוך שימוש בכלים אנדוסקופיים דומים לאלה של ניתוח להסרת כיס המרה. צורות אחרות של עצבים לחוצים, בייחוד אלו שבהן מפרקי העצם של החוליות או קשת החוליה לוחצים על העצבים, מוסרות בדרך כלל דרך חתך קטן. מנתחים רבים יסווגו את הטכניקה הזאת כהליך פולשני מינימלי. אם חומרת הלחץ על העצב גדולה ויש צורך להסיר חלקים ניכרים מהדיסק ו/או העצם, ייתכן שהמנתח יקבע שיש צורך להשתיל רכיבים מכניים בגבו של החולה כדי לייצב את עמוד השדרה. קיים מגוון גדול של שתלים. באופן כללי, הרופא חייב להחליט אם הוא רוצה לפגוע ביכולת התנועה של עמוד השדרה כדי להשיג יציבות טובה יותר, או אם לשמור על יכולת התנועה שעלולה לבוא על חשבון היציבות. ההחלטה מתקבלת בהתאם ל-(א) גישתו של המנתח לנושא יתרונות התנועה לעומת הדאגה מתופעות הלוואי של קיבוע החוליות; (ב) גילו ורמת הפעילות של המטופל; (ג) המחלה המסוימת שבה חולה המטופל ו-(ד) התאמתו של המטופל לפתרון משביע רצון לקיבוע החוליות או לשימור יכולת התנועה.

חזרה להתחלה

ש: איך הרחבת תעלת עמוד השדרה המותני כטיפול בהיצרות תעלת השדרה משפיעה על חלקו האחורי של עמוד השדרה?

ת: מטרתו של הניתוח להרחבת תעלת עמוד השדרה המותני היא להבטיח שבעתיד לא יווצרו דורבנים, לחץ על העצב ושלא יהיה צורך בהליך נוסף להסרת חלקי עצם ורקמות באזור שנותח. הרחבת תעלת השדרה משחררת את שורשי העצב מהלחץ שבו הם נתונים וכך מקלה את הכאבים, אך היא עלולה לפגוע ביציבות המבנית של עמוד השדרה. ככלות הכל, בהרחבת תעלת השדרה מוסרים רכיבי מבנה שלהם תפקיד אנטומי חשוב בעמוד שדרה בריא.

חזרה להתחלה

ש: האם הרחבת תעלת עמוד השדרה המותני מבטיחה שלא אסבול בעתיד מכאבי גב?

ת: לא. למעשה מחקרים שונים הראו שטיפול במקטע אחד או יותר של עמוד השדרה משפיע על יציבותו של עמוד השדרה לכל אורכו ועלול להוביל לחוסר יציבות ולהופעת כאבים. כדי לייצב את עמוד השדרה לאחר הרחבת תעלת השדרה מושתלים התקנים שמטרתם לייצב את עמוד השדרה. השתל הנפוץ ביותר הוא קיבוע חלויות השדרה. זהו הליך שבו משתמשים בברגים, במוטות ובכלובים שמונעים מעמוד השדרה לנוע וכך מייצבים אותו.

חזרה להתחלה

ש: האם יש חסרונות לקיבוע חוליות השדרה?

ת: קיבוע חוליות השדרה יכול להיות הליך מוצלח מאוד. אולם, המטופלים צריכים לדעת שעל פי Medicare, שיעור המטופלים בגילאי 65 ומעלה שנזקקו לניתוח חוזר במהלך השנתיים הראשונות מהניתוח המקורי הוא 28% . ייתכן שיהיה צורך בניתוח חוזר כתוצאה מכישלון הקיבוע, התקדמות המחלה למקטעים סמוכים בעמוד השדרה כתוצאה מהסטת העומס שבעקבותיה נדרש קיבוע נוסף או כתוצאה מחוסר הצלחה של השתלים.

חזרה להתחלה

ש: מהו הייחוד של המערכת ™TOPS בהשוואה להליך הרחבת תעלת עמוד השדרה המותני וקיבוע החוליות?

ת: המערכת ™TOPS מייצבת את עמוד השדרהתוך שמירה על יכולת התנועה של המקטע מבלי לקבע אותו או להשאיר אותו לא מוגן. הניתוח נעשה באמצעות הליך הנקרא החלפת מפרק הגב התחתון. החלפת מפרק הגב התחתון מוגדרת כשחזור מלא של כל רכיבי המבנה שהוסרו במהלך הניתוח להרחבת תעלת השדרה באמצעות שתל שדרה דינמי. זאת גישה מהפכנית לייצוב עמוד השדרה באזור שבו בוצעה הרחבת תעלת השדרה, מכיוון שבניגוד לקיבוע החוליות שחזור המבנה האנטומי באמצעות שתל השדרה שומר על יכולת התנועה של עמוד השדרה

חזרה להתחלה

ש: במה שונה החלפת מפרק הגב תחתון מהשתלת מרווחים ושאר התקנים בהליך פולשני מינימלי?

ת: החלפת מפרק היא הליך שבו מוחלפים כל רכיבי המבנה במבנה ביומכני. עקרון הפעולה דומה לזה של החלפת מפרק הירך או הברך. שתלים פחות חזקים אינם יכולים לספק את אותה דרגת יציבות מבנית כמו עמוד השדרה והם אינם מאפשרים למנתח לבצע הרחבה יסודית של תעלת השדרה של עמוד השדרה החולה.

חזרה להתחלה

ש: איך בנויה המערכת ™TOPS ומהו עקרון הפעולה שלה?

ת: המערכת ™TOPS היא התקן המבוסס על ברגים פדיקולריים המושתל בחלקו האחורי של עמוד השדרה כדי לשחזר את יכולת התנועה של מקטע עמוד השדרה. המערכת היא יחידה אחת המורכב משתי לוחיות קצה עשויות טיטניום המחוברות ביניהן באמצעות ליבה מפרקית העשויה מפוליקרבונט אוריתן. ההתקן מחקה את התנועה הטבעית של עמוד השדרה ומעניק יכולת תנועה מבוקרת ויציבות סגיטלית. המערכת ™TOPS בנויה כדי למנוע תנועות מופרזות של כיפוף, פישוט, כפיפה לצדדים, סיבוב על ציר השדרה ותנועה סגיטלית. זהו ההתקן היחיד כיום שמכסה את טווח התנועה המלא לכל הכיוונים.

חזרה להתחלה

ש: באלו בתי חולים בארץ מבצעים היום ניתוחי השתלת טופס?

ת: הרופאים המנתחים שלנו מבצעים ניתוחים באיזור תל-אביב, שמשרת את כל האוכלוסיות בארץ. כולל רעננה,יבנה, יוקנעם, גבעתיים, חולון, ירושלים, בת-ים, אשקלון, הרצליה, כפר-סבא וערים נוספות.

חזרה להתחלה

ש: באלו מדינות בעולם אתם מבצעים ניתוחי טופס?

ת: נכון להיום אנו מבצעים ניתוחים בישראל, באנגליה, גרמניה, אוסטריה, טורקיה, רוסיה, שוויץ ובלגיה. טורקיה, רוסיה, שוויץ ובלגיה.

חזרה להתחלה

אתה ראוי לפתרון טוב יותר מקיבוע חוליות השדרה

בקש מידע נוסף